ZAŠČITI SVOJE ZASEBNE PODATKE!
Povezovanje z odprtim javnim in nezaščitenim brezžičnim omrežjem WiFi pomeni potencialno tveganje, da nam ukradejo podatke, ki jih imamo na svoji napravi. Če smo daleč od doma in moramo na splet dostopati preko javne dostopne točke "hotspot", je pomembno, da preverimo njeno zanesljivost.
Za varno dostopanje do spleta se izogibajte nezaščitenih omrežij, zlasti tistih, ki ob povezovanju ne zahtevajo gesla, ki isto geslo uporabljajo za vse uporabnike in ga dalj časa ne spreminjajo in omrežij, ki sicer nimajo sistema prijave, dodelijo pa vsakemu uporabniku drugačno geslo, vendar nevezano na uporabnika, zaradi česar v primeru morebitnih nedovoljenih in/ali kaznivih dejanj, ki bi bila storjena preko omrežja WiFi, ne moremo najti odgovornih. Takšne dostopne točke predstavljajo idealno okolje za morebitne zlonamerneže, ki jih ščiti anonimnost in lahko brez težav prestrezajo komunikacijo, ki poteka preko brezžičnega omrežja wireless.
Pri izbiri javne dostopne točke »hotspot« je torej zelo pomembno, da se prepričate, da so transakcije od in k ponudniku storitev kriptografirane s pomočjo uradnih certifikatov SSL/TLS in se hkrati preverja lastništvo, kar posledično zagotavlja prevzemanje odgovornosti ponudnika za obdelavo posredovanih podatkov.
Med zaupanja vredna omrežja WiFi lahko zato na splošno štejemo vsa razpoložljiva omrežja, ki jih ponujajo javni zavodi in združenja (t. i. mestna omrežja), tista ki jih neposredno upravljajo telekomunikacijske družbe ali ponudniki internetnih storitev in interna aktivna omrežja komercialnih ponudnikov, ki so na voljo, vendar samo, če so povezana z družbami, ki jih lahko identificiramo in lahko dokažejo svojo zanesljivost, če uporabljajo sistem prijave in dodelitve gesla za zaščito osebnih podatkov.
V veliko pomoč pri identifikaciji zanesljivih omrežij je oznaka kakovosti varnega brezžičnega dostopa, ki zagotavlja povezavo z osnovnimi varnostnimi standardi upravljavca omrežja WiFi za javno uporabo.